„Трафикът на хора " - лекция по Образователна програма „Съдебна власт-информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища“
На 24.02.2020г. пред X и XI клас на Професионална гимназия по електротехника „Девети май“ – Червен бряг бе изнесена поредната лекция от Образователна програма „Съдебна власт-информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища“.
Лектор и наставник на учениците бяха Административния ръководител на Районен съд Червен бряг Виолета Николова и съдебния деловодител и служител по сигурността на информацията Ценка Данчева, които запознаха децата с едно от най- сериозните нарушения на човешките права, свързано със злоупотреба с човешкото достойнство - трафикът на хора.
Като форма на организирана престъпност в световен мащаб той подкопава основните принципи на законовия ред и демократичните стандарти на обществото. Транснационалният характер на явлението изисква обединените усилия на всички ангажирани с проблема институции на национално, регионално и международно ниво.
Трафикът на хора е определян като съвременно робство и представлява сериозно престъпление, свързано с експлоатацията на хора, които биват третирани като стока за продан. Това е изключително доходоносен бизнес за трафикантите, с печалби достигащи 31 млрд. евро годишно. За жертвите трафикът винаги е съпътстван от насилие, контрол, принуда и фалшиви обещания. За по-голямата част от обществото ни този проблем звучи нереален или далечен, но истината е, че това е един от големите рискове в момента в световен мащаб.
Трафикът на хора като трансгранично явление засяга България, която е преди всичко страна на произход на жертви на трафик, но поради географското си положение е и страна на транзит. Стратегическото й местоположение я прави особено уязвима по отношение на нелегалните канали не само за жертви на трафик, но и емигранти, които нелегално се опитват да прекосят държавните граници.
Присъединяването на България към Европейския съюз през януари 2007 г. изправи страната пред нови предизвикателства, включително големия приток на имигранти и хора, търсещи убежище, и очерта реална заплаха страната да се превърне в крайна дестинация за легални и нелегални емигранти и жертви на трафик.
Непълнолетните бяха запознати и с видовете трафик - с цел сексуална експлоатация, с цел трудова експлоатация, с цел продажба на телесни органи, тъкани и яйцеклетки, трафик на бременни жени с цел продажба на новородените им, трафик на деца с цел просия, джебчийство и други нелегални дейности.
Учениците бяха уведомени за правната рамка на престъплението, наказателната отговорност за различни видове обществено опасни деяния, правата на жертвите на трафик и възможностите за защита. Бяха раздадени и саморъчно направени брошури, съдържащи съвети как да разпознаем, когато някой е жертва на трафик на хора и как жертвите попадат в трафик вкл. телефони за контакт с Националната комисия за борба с трафика на хора и Националната телефонна линия за деца, управлявана и контролирана от Държавната агенция за закрила на детето.
Целта на екипа на Районен съд Червен бряг е да повиши осведомеността по отношение на темата за трафика на хора, да се разберат особеностите на трафика на хора, рисковите групи, механизмите за набиране и контрол на жертвите, възможностите за помощ и подкрепа, с което да предпазим децата на България.